
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 50 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Turn-On Delay Time | 1 µs |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 1 µs |
| Logic Function | Counter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits per Element | 14 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Reset | Asynchronous |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 10 |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Schedule B | 8542390000 |
| Count Rate | 50 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 6231
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.18809 | $1.88090 |
| 50 | $0.16583 | $8.29150 |
| 100 | $0.14620 | $14.62000 |
| 500 | $0.12824 | $64.12000 |
| 1000 | $0.12311 | $123.11000 |
